FUTSAL: Portarul gălățean Petrișor Toniță a marcat o ”dublă” în poarta celor de la FK Odorheiu Secuiesc

1
Liga I de futsal a revenit în acest weekend cu jocurile din etapa a XV-a din sezonul regulat. În derby-ul etapei Autobergamo Deva a învins, scor 7 – 1, la pauză 1 – 1, FK Odorheiu Secuiesc, joc disputat la Odorhei. Pe lângă victoria la scor a echipei din Deva, campioana României, se remarca performanța portarului gălățean Petrișor Toniță. Goalkeper-ul echipei naționale a marcat din poartă în poartă, de două ori, în jocul de la Odorhei. Prima dată a trimis în poarta harghitenilor în minutul 32, pentru scorul 1 – 4, apoi în minutul 36 pentru 6 – 1.
Petrișor Toniță a început să practice futsal la United Galați după ce şi-a ratat cariera de fotbalist,
începută ca junior la Oţelul, clubul fanion al Galaţiului. Trecerea la
futsal a fost întâmplătoare, nu ceva programat, mai ales că Toniţă a
jucat ca atacant la Oţelul. Petrişor a jucat fotbal cu prietenii la
teren mic, din postura de portar, unde a fost remarcat de unul dintre
componenţii echipei de futsal, Viorel Cojoc. ”Am fost la Oţelul timp de şase ani, am început încă din clasa a
patra. Tot ieşeam cu băieţii la fotbal, iar Viorel Cojoc m-a văzut la
teren mic. El m-a întrebat dacă vreau să vin la futsal şi am încercat.
Toţi m-au încurajat şi am luat-o pe drumul acesta. La Oţelul eram
atacant, apoi am jucat mijlocaş stânga”
, ne-a spus în urmă cu ceva timp portarul echipei naționale a României despre startul carierei sale.