BASCHET: Phoenix continuă parcursul fără îngrângere în grupa 7 – 12 LNBM

2
Echipa masculină de la Phoenix a obținut a 16-a victorie stagională în LNBM. În etapa a 29-a echipa pregătită de Florin Nini a învins cu scorul 82 – 63 la Timișoara, echipa locală Timba, meci ce s-a disputat în grupa 7 – 12 LNBM. Pe sferturi victoria gălățenilor a fost: 27 – 21, 24 – 12, 22 – 16, 9 – 14. Chiar dacă la final diferența a fost de 21 de puncte, pe parcursul jocului Phoenix a avut avantaj și de 26 de puncte, ultima oară în debutul sfertului patru. Cel mai bun marcator al jocului a fost Artino cu 19 puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: Miller 16p, Hadzifezovic 16p, Gugino 12p, Pavlovic 8p, Măciucă 4p, Threatt 4p, Andrei 3p.
Victoria de la Timișoara este a 16-a pentru Phoenix în acest sezon, iar în clasamentul grupei 7 – 12 gălățenii împart prima poziție cu cei de la SCM Craiova, ambele cu 16/12 la general. Pentru Phoenix urmează meciul de pe teren propriu cu Dinamo București, 21 aprilie, ora 17.00, urmând ca sâmbătă, 28 aprilie, Phoenix să joace ”finala” grupei 7 – 12 la Craiova cu SCM.