BASCHET: Phoenix a pierdut la o posesie ”finala” de la Craiova

3
În ultima etapă din sezonul regulat al LNBM, faza a II-a, Phoenix a jucat la Craiova cu SCMU, ”finala” pentru locul șapte. Jocul de la Craiova a fost pierdut de echipa gălățeană la o posesie, scor 78 – 80, după un meci cu 19 schimbări la conducere și 8 momente de egalitate. Phoenix câștigat prima repriză cu scorul 42 – 40. Primul sfert a fost adjudecat de  gălățeni cu scorul 20 – 19, iar în al doilea parțial s-au impus  la limită 22 – 21. Și al treilea parțial a fost adjudecat de gălățeni, scor 25 – 21, iar echipa din Craiova s-a impus în ultimul sfert cu scorul 19 – 11.
Cel mai bun marcator de la Phoenix a fost Mihai Măciucă cu 19 puncte, Tony Gugino a marcat 17 puncte, iar Jarvis Threatt 15. Phoenix a încheiat grupa 7 – 12 LNBM pe locul doi cu 17/13 la general. 48 de puncte. În primul tur al play – off – ului Phoenix va juca cu câștigătoarea sezonului regulat, U BT Cluj – Napoca.