FOTBAL: AJF Galați a premiat campioanele județene la nivel juvenil. Șoimii Dunăreni și Metalosport au fost laureatele

3

În pauza meciului SC Oțelul – AFC Hărman, ultimul joc din actuala ediție a Ligii a III-a, Asociația Județeană ​
de Fotbal Galați a premiat campioanele județene la nivel juvenil.
Astfel, la categoria de vârstă sub 13 ani, juniori D, campioni județeni sunt cei de la Șoimii Dunăreni, antrenori: Bogdan Crăciun şi Andrei Calinov. ”Nimeni nu ne dădea nicio şansă, mai ales în grupa asta. Am început cu
foarte puţini copii, aproape că se destrămase grupa şi iată că după un
an de zile am devenit campioni judeţeni şi ne pregătim de zonă. Meritele
sunt ale copiilor şi ale celor doi antrenori”
, a spus la Digi 24 Galați, Paul Voicu, preşedintele ”șoimilor”. Locul doi în competiția juniorilor sub 13 ani a fost ocupat de Școala de Fotbal Oțelul Galați, antrenor Bogdan Balaban, iar pe trei au terminat cei de la Suporter Club Oțelul Galați,

Cealaltă categorie de vârstă premiată de Asociația Județeană de Fotbal Galași a fost cea a juniorilor C, sub 15 ani. Campioni județeni la categoria de vârstă sub 15 ani sunt cei de la Metalosport, antrenor Ion Bacalîc. Play-off-ul campionatului juniorilor C a fost câștigat de Metalosport cu 18 puncte, maximum, din șase jocuri. Vicecampionii categoriei de vârstă sub 15 ani sunt cei de la Junior Galați, antrenor Doru Balmuș.