Se cunosc semifinalistele Cupei. Unirea Braniștea a întors soarta calificării cu Gloria Ivești

1
În faza județeană a Cupei României se cunosc echipele calificate în semifinale. Surpriza sferturilor de finală s-a înregistrat în duelul dintre Unirea Braniștea și Gloria Ivești. După ce a pierdut, cu scorul 5 – 2, manșa tur, de la Ivești, cu Gloria, campioana de toamnă din Liga a IV-a, Unirea Braniștea, a învins cu scorul 4  – 1, returul sfertului de finală și a tranșat soarta calificării în favoarea sa. În celelalte jocuri din sferturi Zimbrul Slobozia Conachi, liderul din Liga a IV-a, a învins cu scorul 10 – 0 Flacăra Pechea (Liga a V-a), după 5 – 2 în tur, CSU ”Dunărea de Jos” a făcut pasul în semifinale după victoria 3 – 0 de pe teren propriu cu Voința Cudalbi (Liga a V-a), în tur studenții s-a impus cu scorul 5 – 1. În celălalt duel din sferturi Muncitorul Ghidigeni a trecut de Avântul Vânători cu dublă victorie. După 5 – 4 în tur la Ghidigeni, returul de la Vânători a fost câștigat de Muncitorul cu scorul 4 – 2, după ce la pauză scorul era egala 1 – 1.
Învingătoarele din sferturi vor juca în următoarea fază a competiției, semifinale. În penultima fază a Cupei Muncitorul Ghidigeni va juca cu CSU ”Dunărea de Jos”, manșa tur la Ghidigeni, 6 iunie, ora 17.30, returul pe terenul studenților, iar Unirea Braniștea și Zimbrul Slobozia Conachi vor reedita finala de sezonul trecut. Turul se va disputa la Braniștea, 6 iunie, ora 17.30, returul peste o săptămână pe terenul ”zimbrilor”.
Deținătoarea trofeului Cupei României – faza județeană Galați, este
Zimbrul Slobozia Conachi. În finala de sezonul trecut, disputată la Schela, ”zimbrii” au
învins Unirea Braniștea după executarea loviturilor de departajare.