”Aș fi mulțumit dacă din jucătorii care sunt în an terminal la clubul nostru cel puțin trei ar rămâne în lotul echipei de seniori”

32

Directorul Centrului de Copii și Juniori de la SC Oțelul, Mihai Ciobanu, a vorbit la Lider Sportiv, Pro FM Lider FM, despre structura ideală a unui centru de Copii și Juniori. ”În primul rând la nivelul grupelor mari: D, C, B și A, în mod normal, aceste grupe nu ar trebui să lipsească niciodată. După juniorii D sunt juniorii E care participă la mini – fotbal, pe teren mic, acolo pot fi grupe de inițiere, cele mai mici, două – trei grupe, și alte două trei grupe, undeva între patru și șase grupe, dar nu mai multe pentru că te încarci prea mult și deja e piața plină, să zic așa, sunt cluburi private care selectează copii chiar de la trei ani”.

Legat de obiectivul personal la cârma Centrului Mihai Ciobanu a spus: ”Eu, în mod normal, aș fi mulțumit dacă din jucătorii care sunt în an terminal la clubul nostru cel puțin trei ar rămâne în lotul echipei de seniori. Dacă lucrul ăsta s-ar întâmpla restul, de acolo, depinde de fiecare pentru că ce se întâmplă. Junioratul se termină aproape de 19 ani, la 19 ani un tânăr își pune foarte multe întrebări despre viitorul lui. La 19 ani el nu știe dacă va fi un fotbalist, dacă va fi un viitor profesor sau un viitor comentator de sport”.  

FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal