Supercupa merge la Slobozia Conachi. Zimbrul a câștigat trofeul la loviturile de departajare

7
Supercupa – al treilea trofeu pus în joc în fotbalul județean, a fost câștigată de Zimbrul Slobozia Conachi – vicecampioana și finalista Cupei. Pentru a-și adjudeca Supercupa județului Galați echipa din Slobozia Conachi a învins CSU ”Dunărea de Jos” Galați, campioana și deținătoarea fazei județene a Cupei României.
Disputat la Liești, jocul de deschidere al sezonului în fotbalul județean, s-a decis după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute prevăzute inițial de regulament, scorul era egal 1 – 1, după ce vicecampionii au condus cu 1 – 0. Imediat după expirarea celor 90 de minute s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, iar echipa din Slobozia Conachi a avut mai multă șansă la loteria penalty-urilor.

Zimbrul Slobozia Conachi a câștigat pentru al doilea sezon consecutiv Supercupa județului, după ce sezonul trecut a învins Oțelul, la Valea Mărului, în meciul de deschidere al sezonului.