Avântul Valea Mărului a câștigat la scor primul derby din Liga a V-a

3
Campionatul Ligii a V-a, al doilea eșalon județean, a programat în etapa a III-a primul derby al sezonului pentru Avântul Valea Mărului – liderul campionatului, principala favorită la accederea în eșalonul superior. Pe stadionul ”Prof. Costică Popovici” vălmărenii au jucat cu echipa de pe locul trei înaintea etapei, Voința Cișmele, și s-au impus cu scorul 9 – 1, la pauză 4 – 0. Constantin Gheorghiu, Nicu Bălan și Daniel Pavel au marcat câte o dublă, Miron Oancea, Marius Burghelea și veteranul Romeo Buteseacă au completat lista marcatorilor.
În celelalte jocuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Zorile Grivița – Viitorul Umbrărești 0 – 1, Inter Tudor Vladimirescu – Siretul Piscu 2 – 6, Avântul Matca – Foresta Șendreni 0 – 4. Jocul Unirea Hanu Conachi – ACS Lascăr Schela a fost amânat, iar meciul Mălina Smârdan – Flacăra Pechea a fost întrerupt în minutul 82, la scorul 2 – 0, după ce doi jucători ai echipei oaspete au agresat arbitrul. Prutul Vlădești a stat, din cauza numărului impar de echipe din ligă.
Avântul Valea Mărului conduce în Liga a V-a cu 9 puncte, maximum, golaveraj 19 – 2, ACS Lascăr Schela este pe doi cu 6 puncte, golaveraj 4 – 1, (două jocuri), Viitorul Umbrărești ocupă locul trei cu 6 puncte, golaveraj 4 – 2, iar Siretul Piscu este pe patru cu 5 puncte, golaveraj 8 – 4.
Etapa a IV-a se va disputa pe parcursul a două zile, sâmbătă, 6 octombrie, de la 16.00, în jocul de deschidere al etapei Siretul Piscu va primi replica liderului Avântul Valea Mărului. Duminică, 7 octombrie, se vor disputa jocurile: Voința Cișmele – Avântul Matca, Viitorul Umbrărești – Inter Tudor Vladimirescu, ACS Lascăr Schela – Zorile Grivița, Flacăra Pechea – Unirea Hanu Conachi, Prutul Vlădești – Mălina Smârdan, Foresta Șendreni stă.