CSM Arcada a câștigat pe terenul Stelei și a preluat șefia în Divizia A1

10
Echipa de volei masculin CSM Arcada Galați a s-a impus cu scorul 3 – 1, în jocul din etapa a II-a pe terenul celor de la Steaua București. Chiar dacă Steaua a câștigat primul set, scor 25 – 23, CSM Arcada a revenit și și-a adjudecat următoarele trei seturi, 25 – 19, 25 – 18, 25 – 13.
Australianul Sanderson a reușit 24 de puncte, cel mai bun jucător al meciului, iar Nemanja Cubrilo a punctat de 14 ori pentru formația gălățeană. Pentru CSM Arcada au mai punctat: Ivan Raici 11p,  Julian Bissette 9p, Milos Terzic 7p, Angel Perez 2p, Aleksander Kullo 1p.

În etapa a II-a două dintre contracandidatele gălățenilor al titlu SCMU Craiova și VM Zalău s-a duelat la Craiova, iar gazdele s-a impus cu scorul 3 – 2. CSM Arcada conduce în clasament cu 6 puncte, urmată de Ceaiova cu 5 puncte, Dinamo, CSM București și VM Zalău cu câte 4 puncte.

Pentru CSM Arcada urmează o etapă de pauză, echipa cu care ar fi trebuit să joace, Tricolorul Ploiești, s-a retras, următorul joc al gălățenilor este programat în etapa a IV-a, 3 noiembrie, pe terenul celor de la Explorări Baia Mare, urmând ca în etapa a V-a, 10 noiembrie, CSM Arcada să joace pe teren propriu cu SCMU Craiova.