Panterele de la Universitatea au făcut pasul în turul trei al Cupei

19

Prima echipă de la FC Universitatea Galați a obținut calificarea în turul trei al Cupei României. ”Panterele” au jucat în turul secund la Bacău, pe terenul celor de la Măgura, echipa supranumită ”pisicile roșii” (Liga a II-a). Gruparea gălățeană a trecut în turul trei al competiției KO cu o victorie, scor 4 – 1. Carmen Marcu a deschis scorul în minutul 38, Roxana Ioan a dublat avantajul în minutul 43, Irina Topal a marcat în minutul 48, iar portarul Roxana Pazargic, din penalty, a marcat ultiul gol al grupării gălățene.

FC Universitatea:
Roxana Pazargic – Alexandra Ivan, Nina Anca, Valentina Ivan, Elena
Ivan – Roxana Ioan, Mădălina Sfinteş – Maria Stamate, Lidia Moacă, Irina
Topal – Carmen Marcu. Au mai intrat: Andreea Surcică şi Nicoleta Lepădatu, jucătoarea de 16 ani s-a aflat la meciul de debut. Antrenori: Gabriel Călinescu și Alexandru Caracaș.

Pentru Universitatea urmează jocul din etapa a VII-a din Liga I, de pe terenul celor de la Heniu Prundu Bârgăului, județul Bistrița Năsăud, 4 noiembrie. Panterele sunt pe locul 4 în clasamentul la zi din Liga I, 7 puncte, în timp ce gruparea din Prundu Bârgăului este pe doi cu trei puncte mai mult.