CSM Arcada a pierdut după cinci seturi jocul cu Lindemans Aalst

4

Vicecampioana României, CSM Arcada Galați și cea a Belgiei, Lindemans Aalst, au avut nevoie de cinci seturi, și mai mult de două ore de joc, pentru a fi departajate în manșa tur din faza 16-imilor Cupei CEV. După un meci echilibrat, cu mai multe momente de egalitate și alternări la conducere, belgienii de la Aalst s-au impus cu scorul 3-2, victorie care le asigură prima opțiune în ceea ce privește calificarea.

CSM Arcada a intrat bine în meci și a câștigat primul set cu scorul 25-20. Cu excepția debutului de set, în care cele două echipe s-au aflat la egalitate de mai multe ori, CSM Arcada a condus în primul parțial câștigat cu scorul 25-20 (8-7, 16-13, 21-19). Al doilea parțial s-a încheiat cu același scor, 25-20, dar cu victoria oaspeților. La fel ca în prima parte debutul de set a fost echilibrat, dar pe final belgienii s-au impus. (6-8, 11-16, 21-17). Setul trei a fost câștigat de CSM Arcada cu 25-16 (7-8, 16-14, 21-16). În cel de al patrulea parțial belgienii s-au impus cu scorul 25-22. Setul a început sub semnul echilibrului, 8-7 Arcada primul parțial al setului, gălățenii s-au desprins la 10-7, după un as al lui Sanderson, belgienii au egalat la 12. Au urmat mai multe momente de echilibru, 16-16, 18-18, pe finalul setului cei de la Aalst s-au desprins în câștigători la 25-20 și meciul a fost împins în setul decisiv. Tie-break-ul a fost adjudecat de belgieni cu scorul 15-13.

Cel mai bun jucător de la CSM Arcada a fost Marko Bojic cu 21 de puncte. Pentru CSM Arcada au jucat: Nemanja Cubrilo, Ivan Raic, Paul Sanderson, Marko Bojic, Julian Bissette, Angel Perez, Arnel Cabrera – libero. Au mai jucat: Jose Carrasco, Alexander Kullo, Milos Terzic. Antrenor: Nicu Harabagiu.

Manșa retur a dublei este programată să se dispute miercuri, 5 decembrie, în Belgia. Pentru calificare Arcada are nevoie de victorie 3-0 sau de o victorie 3-1, 3-2, după care să câștige setul de aur.