Handbalistele de la CSM Galați au pierdut pe final la Cisnădie

3

Handbalistele de la CSM Galați au susținut sâmbătă un nou joc în Liga Florilor. Gruparea gălățeană a jucat joi pe terenul celor de la Măgura Cisnădie, într-un meci din etapa a VIII-a din LNHF. Jocul a fost câștigat de gazde cu scorul 23-19, după ce la pauză scorul era 13-11 pentru gruparea sibiană.

Victoria a fost conturată de echipa gazdă în finalul jocului, ultimul sfert de oră. În minutul 46, la scorul 18-16, echipa din Cisnădie a înscris de patru ori consecutiv diferență ce nu a mai putut fi recuperată de gruparea gălățeană. Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Ala Sheiko cu 12 goluri, de altfel, primele șapte goluri ale gălățencelor au fost marcate de Ala Sheiko, jucătoarea din Ucraina a marcat de una singură golurile gălățene în primele 22 de minute de joc.

În clasamentul la zi din Liga Florilor handbalistele de la CSM Galați sunt pe locul 11 cu patru puncte. Echipa gălățeană a pierdut cele trei puncte câștigate etapa precedentă cu CSM Roman, gruparea nemțeană s-a retras din campionat. Pentru CSM Galați urmează jocul de pe teren propriu cu U Cluj – Napoca, meci ce se va disputa la Sala Sporturilor Dunărea, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 17.00.