Handbalistele de la CSMG au remizat în extremis la Slatina

17
Echipa de handbal de la CSM Galați a obținut un punct în extremis ultimul meci disputat în LNHF în acest an. Gruparea gălățeană a încheiat la egalitate, scor 23 – 23, jocul de pe terenul celor de la CSM Slatina – una dintre echipele cu care se luptă pentru evitarea retrogradării.
Gazdele au intrat în avantaj, scor 14 – 12 la pauză. În partea secundă gazdele au avut avantaj chiar și de trei goluri, minutul 51, scor 20 – 17, în ultimul minut gălățencele au redus din diferență la un singur gol, minutul 59, 23 – 22, iar în minutul 60 Alla Sheiko a egalat la 23.Cătălina Cioaric, cu șase goluri, și Alla Sheiko cu cinci reușite, au fost cele mai bune marcatoare de la CSM.
În clasamentul din Liga Florilor CSM Galați este pe locul 11, loc de baraj, cu cinci puncte din nouă jocuri, șase puncte mai puțin, dar și un joc în minus față de locul 10, (ocupat de CSM Slatina), primul care asigură salvarea directă de la retrogradare.
Liga Națională de handbal feminin se va întrerupe, pentru participarea echipei naționale la Campionatul European, următorul joc pentru CSM este programat în jurul datei de 10 ianuarie 2019 pe teren propriu cu Gloria Bistrița.