Oțelul a învins Miroslava în derby și ”iernează” la trei puncte în spatele liderului!

22

Gruparea gălățeană de Liga a III-a, SC Oțelul a încheiat cu o victorie prima parte a campionatului. În ultima parte din tur formația gălățeană a învins Știința Miroslava, scor 2-1, la pauză, gruparea ieșeană find una dintre pretendentele la singurul loc din serie ce asigură promovarea în eșalonul superior.

Oțelul a marcat în prima jumătate de oră, minutele 6 și 27, de fiecare dată prin Alexandru Zaharia. Oaspeții au redus din diferență în minutul 64 prin Marin. Desfășurarea livetext a jocului poate fi văzută aici.

După victoria cu Miroslava cei de la Oțelul termină turul pe locul doi cu 35 de puncte, la trei puncte în spatele liderului Gloria Buzău, (38 de puncte) patru puncte mai mult decât echipa de pe locul trei Știința Miroslava (31 de puncte). În ultima etapă din tur gruparea din Buzău a stat, adversarul, CSM Roman, s-a retras din campionat. În prima etapă din retur Oțelul va juca tot pe teren propriu cu cei de la CSM Pașcani, 2 martie, anul viitor.