CSM Arcada începe anul cu o calificare în final four-ul Cupei

186

Echipa masculină de volei CSM Arcada a avut nevoie de patru seturi pentru a se califica la turneul final, final four, al Cupei României. Formația gălățeană a învins cu scorul 3-1 (25-23, 23-25, 25-22, 25-21), CSM București, meci ce s-a disputat pe terenul echipei din București.

Arcada a controlat setul inaugural, a condus în cea mai mare parte din parțial, 8-3, 18-16, 22-21. Gazdele au revenit pe final, au egalat, la 22 și 23, după câteva servicii greșite ale gălățenilor, dar prima minge de set a fost fructificată de gălățeni grație serviciului.

Setul secund s-a disputat sub semnul echilibrului, cele două echipe au mers cap la cap până spre finalul parțialului (9-9, 16-16, 17-17, 23-23). Finalul de set le-a fost favorabil gazdelor care au egalat situația la seturi. În setul secund formația gălățeană a suferit o pierdere importată, centrul Julian Bissette a suferit o accidentare, la revenirea pe sol după un blocaj.

Arcada a revenit la conducere după ce s-a impus în setul trei, scor 25-22. La fel ca în precedentul parțial evoluția scorului a fost echilibrată (5-5, 10-10, 16-16, 19-20). Arcada s-a desprins pe final, a luat avans de patru lungimi, 20-24, Marian Bala de la CSM București și-a ținut echipa în joc, dar Arcada s-a impus cu 25-22. Ultimul parțial al jocului a fost controlat în întregime de formația gălățeană, câștigat cu scorul 25-21, (11-8, 16-11, 21-17).

Ivan Raic, cu 17 puncte, a fost cel mai bun jucător de la CSM Arcada. Pentru gălățeni au mai punctat: Paul Sanderson 14p, Milos Terzic 13p, Ivan Mihalj 8p, Vlad Ciucureanu 4p, Julian Bissette 3p, Angel Perez 3p,

Turneul final al Cupei României se va disputa în perioada 11-12 mai, iar locul de disputare urmează să fie stabilit de Federația de Volei. Alături de CSM Arcada la turneul final vor mai participa: Dinamo București, VM Zalău și Știința Explorări Baia Mare.

Pentru CSM Arcada urmează debutul în returul Diviziei A1, sâmbătă, de la ora 18.00, formația gălățeană va juca pe teren propriu cu CSM Câmpia Turzii.