CSU Belor a pierdut în minimum de seturi cu Alba Blaj

104

Echipa feminină de volei CSU Belor a pierdut în minimum de seturi, scor 0-3, jocul de pe teren propriu cu vicecampioanele Europei, Volei Alba Blaj, din prima etapă a returului Diviziei A1.

Doar în setul doi al jocului formația gălățeană a reușit să opună mai multă rezistență. În celelalte două parțiale gălățencele au cedat 25-11 și 25-10.

Setul doi a fost pierdut de gălățence 25-20, după ce echipele s-au aflat la egalitate, scor 20-20. Pe parcursul setului secund Alba Blaj a condus cu 9-5, 14-9, sau 12-18. CSU Belor a revenit și s-a apropiat la 16-18, după doi ași ai Elisabetei Suslova, oaspetele au atacat în aut, prin Ioana Baciu, iar CSU Belor a egalat la 19, egalitate ce s-a menținut și la 20-20. În finalul parțialului Nneka și Ioana Baciu – două dintre componentele naționalei, au rezolvat setul în favoarea echipei din Blaj cu un parțial 5-0.

Jocul a fost început de CSU Belor cu formula: Elitsa Barakova, Elizaveta Suslova, Adriana Dudnic, Ana Maria Berdilă, Sydney Page, Ramona Postea, Violeta Stan (libero). Au mai jucat: Emilja Popjordanovska, Aria Andrievskaia, Ioana Ștefu.

Mâine, de la ora 12.00, cele două echipe se vor întâlni tot în Sala Sporturilor Dunărea, meciul se va disputa în faza sferturilor de finală din Cupa României.