Prima înfrângere în trei reprize pentru CSM Galați

430

Hocheiștii de la CSM Galați au pierdut primul meci în timp regulamentar din actuala ediție de campionat. Formația gălățeană a cedat cu scorul 2-4 (1-2, 1-0, 0-2) jocul de la Miercurea Ciuc cu Sport Club – liderul din Campionatul Național de Seniori.

CSM a deschis scorul, minutul 7 Baskov, pasă Fefelov și Zadludovscky, dar la prima pauză gazdele au intrat în avantaj, scor 2-1, după golurile marcate de Rokaly Szilard și Vadim Krasnoslobodtsev (superioritate numerică). CSM Galați a marcat prima și în repriza secundă, Hildebrand Szabolcs a egalat la doi în minutul 32, pasă aceeași Zablubovscky și Fefelov. Ultima treime s-a încheiat cu scorul 2-0 pentru harghiteni, marcatori Vadim Krasnoslobodtsev și Vitalij Sukalov.

La fel ca în jocul de ieri formația gălățeană este superioară la raportul șuturilor marcate. Conform statisticii oficiale la final a fost 40-23 pentru CSM, 17-11, 16-8, 7-4 distribuția în cele trei reprize.

După prima înfrângere în trei reprize CSM Galați este pe locul trei în clasamentul la zi din CNS cu 41 de puncte din 16 jocuri. Pentru formația gălățeană urmează două jocuri pe teren propriu, 19 și 20 ianuarie, cu cei de la Sportul Studențesc.