United a cedat la limită derby-ul de la Deva

159

Vicecampionii de la United au pierdut derby-ul pentru primul loc în Liga I de futsal. În etapa a XIV-a formația gălățeană a cedat cu scorul 1-2, (0-1) jocul de pe terenul celor de la Autobergamo Deva.

Pentru United golul a fost marcat de Viorel Cojoc cu 1.57 minute înainte de final, moment al jocului în care gălățenii evoluau cu fly goalkeeper. La faza golului  Cojoc a colaborat cu alți doi veterani ai echipei, antrenorul Florin Ignat și recent sositul Mimi Stoica.

Înfrângerea de la Deva este a a doua abia a doua din actuala ediție de campionat a formației gălățene, iar în clasament United este pe locul doi cu 31 de puncte, două puncte mai puțin decât Autobergamo Deva, noul lider din Liga I. Gălățenii au o penalizare de trei puncte impusă de FRF la începutul sezonului.

După două etape disputate în acest an Liga I intra în pauză până la jumătatea lunii februarie. La reluare, în jurul datei de 16 februarie, United va juca pe teren propriu cu FK Odorheiu Secuiesc.