CSM Galați a deschis cu o victorie seria de la Gheorgheni

464

Hocheiștii de la CSM Galați susțin în această săptămână trei jocuri consecutive la Ghoergheni, cu formația locală ACSH, unul dintre posibilii adversari a gălățenilor în play-off.

Seria de la Gheorgheni a fost deschisă de formația gălățeană cu o victorie, scor 6-3.

CSM Galați a intrat cu avantaj confortabil la prima pauză, scor 3-0. Zagidulin a deschis scorul în minutul 3.20, Neznamov a dublat avantajul la două minute distanță, minutul 5.33, iar Baskov, în minutul 6.13 a stabilit scorul după primele 20 de minute.

După tremiea secundă, câștigată de gazde cu scorul 2-1, avansul formației gălățene a fost de două goluri. Harghitenii au redus din diferență prin Oscar Steen, minutul 25.49, și fostul căpitan de la Dunărea, Attila Goga, minutul 37.00. În ultimul minut din treimea secundă, 39.05, Alexandr Neznamov a stabilit scorul după 40 de minute, 4-2 CSM.

În ultima treime Marius Mărcuș a desprins CSM Galați la 5-2, minutul 42.17, Csergo Hunor a redus din diferență, minutul 44.13, iar socrul final a fost stabilit de Anton Butochnov, minutul 50.33.

După o zi de pauză, vineri, 22 martie, cele două echipe se vor întâlni din nou, urmând ca seria de trei jocuri de la Gheorgheni să fie închisă cu jocul de duminică, 24 martie, sâmbătă, 23 martie. În clasament CSM Galați este pe locul doi cu 82 de puncte, 32 de jocuri, 5 puncte mai puțin decât Corona Brașov, 35 de jocuri.