CSM Galați se apropie de primul loc, după victoria din meciul trei de la Gheorgheni

633

Hocheiștii de la CSM Galați s-au apropiat la două puncte de primul loc în Campionatul Național de Seniori după ce s-a impus cu scorul 5-4 în al treilea joc al seriei de la Gheorgheni, cu formația locală ACSH.

După prima repriză formația gălățeană avea avantaj de două goluri, scor 2-0. Alexei Baskov a deschis scorul în minutul 7, Denis Zabludovscky a dublat avantajul în minutul 16.

Treimea secundă le-a aparținut harghitenilor care s-a impus cu scorul 3-0, astfel că după două reprize scorul era 3-2 pentru formația harghiteană.

În repriza a treia Alexandr Neznamov a egalat la 3, în secunda 54 a treimii. Formația din Gheorgheni a condus și cu 4-3, gol marcat în minutul 47, dar Denis Zabludovscky, minutul 49, și Anton Butochnov, minutul 53, au întors rezultatul pentru victoria CSM-ului scor 5-4.

După victoria de la Gheorgheni CSM Galați este pe locul doi cu 85 de puncte, la două puncte de liderul Corona Brașov, dar și un meci în minus față de harghiteni.

Până la finalul sezonului regulat CSM Galați mai are de jucat două meciuri cu SC Miercurea Ciuc, unul la Galați, unul în Harghita, jocuri ce urmează să fie (re)programate de FRHG, echipa din Miercurea Ciuc este angrenată în finala Ligii Erste.