CSU Belor revine de la 0-2, dar pierde în tie-break ultimul meci din sezonul regulat

124

Voleibalistele de la CSU Belor au fost aproape de a doua victorie stagională în ultimul meci din sezonul regulat al Divizie A1. Formația gălățeană a cedat cu scorul 2-3 jocul cu U Cluj-Napoca, după ce a revenit de la 0-2.

U Cluj a condus cu 2-0, după un prim set câștigat la mare luptă, scor 24-26, și al doilea mai clar 25-19. Formația gălățeană a revenit în joc după ce s-a impus în setul trei categoric, scor 25-17, cu Edina Selimovic în mare formă pe final de set.

Al patrulea parțial a început echilibrat, cele două echipe au mers la egalitate până spre finalul parțialului, 4-4, 8-8, 14-14, 19-19. În final gălățencele au reușit să de desprindă decisiv, la 24-20, au ratat prima minge de 2-2, dar Edina Selimovic a trimis meciul în prelungiri.

În decisiv formația gălățeană a reușit să păstreze egalitatea doar în debut, 2-2. Gruparea clujeană s-a desprins la 4-2, 6-3 sau 8-5, avans decisiv pentru a-și adjudeca decisivul cu scorul 15-8.

Cu 18 puncte realizate, conform statisticii oficiale, Ana Maria Berdilă a fost cea mai bună jucătoare de la CSU Belor. Pentru formația gălățeană au mai punctat: Edina Selimovic 16p, Adriana Dudnic și Sydney Paige câte 10p, Elizaveta Suslova 8p, Ramona Postea 7p, Ioana Ștefu 1p. Au mai jucat: Violeta Stan – libero, Corina Vasilie, Elitsa Barakova.