CSU Belor revine de la 1-2 și se impune în tie-break la Cluj-Napoca

93

Echipa feminină de volei CSU Belor a câștigat primul meci din faza a II-a, pentru stabilirea locurilor 7-8. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-2, la Cluj-Napoca, pe terenul celor de la U, după un meci cu mai multe răsturnări de situație pe tabelă.

CSU Belor și-a adjudecat primul set al jocului cu scorul 25-20, după care a urmat o cădere în joc, gazdele s-au impus în seturile trei și patru cu 25-8 și 25-19. Formația gălățeană a revenit în setul tei, câștigat după prelungiri, 26-24. După 24-24, Edina Selimovic a închis setul cu un atac și un serviciu as.

În decisiv gazdele au început mai bine, au condus 5-1, 7-4, 10-7. CSU Belor a egalat la 12, apoi au urmat câteva momente de egalitate, 13-13, 14-14, iar pe final s-a impus cu 16-14.

Pentru CSU Belor urmează al doilea meci, și ultimul, din play-off-ul pentru stabilirea locurilor 7-8, cu U Cluj-Napoca, 30 martie, pe teren propriu, ora 12.00.