Înfrângere categorică pentru Oțelul în derby-ul de la Buzău

413

Suporter Club Oțelul a pierdut la scor categoric derby-ul din deplasare de la Buzău, cu Gloria. Meciul de care depindea în mare măsură promovarea în eșalonul secund a fost cedat de formația gălățeană cu scorul 5-0, la pauză 3-0.

Gloria Buzău a deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Bogdan Chipirliu. Gălățeanul, crescut la Oțelul, a dublat avantajul echipei din Buzău în minutul 36, iar scorul pauzei a fost stabilit de Mihalache, în minutul 38. În partea secundă Buzăul a mai marcat prin Petre, minutul 74, și Cazan, minutul 89. La scorul 4-0 Oțelul a ratat o lovitură de pedeapsă, prin George Cîrjan.

SC Oțelul se îndepărtează la opt puncte de locul 1, ocupat de Gloria Buzău. Pentru Oțelul urmează meciul de pe teren propriu cu Bucovina Rădăuți.