Mai productivi în 10. Gloria Ivești s-a impus la Vânători, în prologul returului, cu un om în minus

189

Returul primului eșalon județean a debutat sâmbătă pe terenul din Vânători cu jocul dintre cei de la Avântul și echipa de pe locul trei de la finalul turului, Gloria Ivești.

La finalul celor 90 de minute scorul a fost unul scontat, 4-1 pentru Gloria, cu 1-0 la pauză pentru formația din Ivești. Gazdele de la Avântul Vânători se puteau alege cu ceva mai mult din meciul de sâmbătă, dar nu au reușit să profite de superioritatea numerică ivită în partea secundă.

În debutul reprizei secunde Gloria Ivești a rămas în zece oameni, însă, contrar așteptărilor inferioritatea numerică le-a priit celor din Ivești. Gloria a marcat de trei ori consecutiv cu un om în minus și a urcat scorul la 4-0. Formația din Vânători a marcat golul de onoare în finalul jocului, prin Alexandru Misăilă. Gloria a punctat prin Claudiu Racoviță (două), Mădălin Lupu și Sipru Cucu.

După prima etapă din retur Avântul Vânători este pe locul 9 în clasament cu 17 puncte din 14 jocuri, iar formația din Ivești este pe trei cu 33 de puncte din 14 jocuri. Avântul Vânători va juca în etapa a doua din retur la Cudalbi, cu cei de la Avântul, în timp ce Gloria va primi replica celor liderului CSU ”Dunărea de Jos” în derby-ul etapei.