Punct câștigat de CSM Galați la Brașov după loviturile de departajare

560

Pentru prima oară în acest sezon un meci al hocheiștilor de la CSM Galați s-a încheiat după loviturile de departajare. Primul joc din dubla de la Brașov, cu Corona, a fost pierdut de formația gălățeană după loviturile de departajare, scor 3-4.

Cu 3-3 scorul după cele trei reprize prevăzute inițial cele două echipe au încheiat fără gol marcat și repriza suplimentară de prelungiri astfel că s-a trecut la loviturile de departajare. După ce ambele echipe au executat câte cinci lovituri de departajare, formația din Brașov s-a impus cu scorul 2-1. Pentru CSM la loviturile de departajare a marcat Alexei Baskov.

În cele 60 de minute prevăzute inițial CSM Galați a condus cu 2-0, goluri marcate de Albert Zagidulin, (minutul 10) și Adrian Irimia (minutul 14), Corona a revenit al 2-1, CSM-ul s-a desprins la 3-1, gol marcat de Vitali Kirchenko în situație de inferioritate numerică cu cinci minute înainte de finalul celei de a doua reprize. În ultima treime au marcat doar brașovenii care au egalat la 3 și au trimis meciul în prelungiri.

Altfel, înaintea meciului de azi formația gălățeană a fost șicanată de organizatori. Gazdele nu au oferit acces pe gheața Patinoarului Olimpic formației gălățene pentru antrenament, iar accesul la vestiare a fost limitat.