Studenții au trecut de ”hopul” Gloria Ivești. Zimbrul a învins Tuluceștiul – în etapa a XV-a din Liga a IV-a

589

În etapa a 15-a din Liga a IV-a cele două echipe aflate în lupta pentru titlu au continuat seria victoriilor. Studenții, liderul la zi din campionat, au învins, scor 5-1, Gloria Ivești, al doilea adversar ca grad de dificultate din campionat. Jocul s-a disputat la Ivești, locul unde în turul campionatului, cei de la Zimbrul Slobozia Conachi au înregistrat singura sincopă a sezonului, remiza 3-3 cu Gloria.

Zimbrul Slobozia Conachi a învins cu scorul 4-0 Agrostar Tulucești. Meciul s-a încheiat mai devreme decât cele 90 de minute prevăzute inițial, gazdele nu aveau umărul suficient de jucători pentru a continua partida.

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Victoria Tecuci-Victoria Independența 2-2, Quantum Club Galați-Muncitorul Ghidigeni 3-0, Viitorul Costache Negri-Juventus Toflea 6-1, Voința Cudalbi-Avântul Vânători 1-1, gazdele au egalat în finalul meciului, minutul 90, Unirea Braniștea-Avântul Drăgănești 5-0.

CSU ”Dunărea de Jos” conduce cu 43 de puncte, pe doi sunt cei de la Zimbrul Slobozia Conachi, 41 de puncte, iar podiumul este completat de Gloria Ivești cu 33 de puncte.

În etapa a XVI-a sunt programate jocurile: Zimbrul Slobozia Conachi-Unirea Braniștea, Avântul Drăgănești – Quantum Club Galați, Muncitorul Ghidigeni – Gloria Ivești, CSU ”Dunărea de Jos” – Voința Cudalbi, Avântul Vânători – Viitorul Costache Negri, Juventus Toflea – Victoria Tecuci, Victoria Independența – Agrostar Tulucești.