Unirea Braniștea a câștigat derby-ul de clasament de la Ghidigeni din debutul returului

127

Prima etapă din returul Ligii a IV-a a programat un prim derby de clasament între cele două echipe care trag la ultimul loc din careul de ași, Muncitorul Ghidigeni, locul 4 la finalul turului, și Unirea Braniștea, echipa de pe locul 5 după prima parte de campionat.

Chiar dacă gazdele, Muncitorul Ghidigeni, au condus cu 1-0 și 2-1, goluri Ionuț Dumitrașcu, minutul 15, și Neculai Zlătaru, minutul 48, oaspeții au egalat prin Ionuț Ciotîrcă, minutul 21, și Iulian Aldea, minutul 67.

Fostul jucător al liderului Ionuț Ciotîrcă a a trecut formația din Braniștea în avantaj, scor 3-2, în minutul 74, Marius Stoian a semnat desprinderea în minutul 77, Ciotîrcă a realizat tripla în minutul 83, iar Iulian Aldea a stabilit scorul final, 6-2 Unirea Braniștea, cu două minute înainte de finalul jocului.

După prima etapă din retur Unirea Braniștea urcă pe locul 4 în primul eșalon județean cu 26 de puncte din 14 jocuri, în timp ce formația din Ghidigeni coboară pe 5 cu 23 de puncte, 14 jocuri.

În etapa a XV-a Unirea Braniștea va juca pe teren propriu cu Avântul Drăgănești, iar Muncitorul Ghidigeni va juca la Galați, stadionul Siderurgistul, cu cei de la Quantum Club Galați.