Victorie categorică pentru CSM Phoenix CSU

86

Echipa masculină de baschet CSM Phoenix CSU s-a impus categoric în meciul cu CSM Mediaș din etapa a VII-a Grupa Galbenă LNBM. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 80-56 în fața celor de la CSM Mediaș.

După un prim sfert câștigat cu scorul 17-8, formația gălățeană s-a impus cu scorul 23-21 în a doua secvență și a intrat cu un avantaj de 11 de puncte la pauza mare. A doua repriză s-a jucat după aceleași coordonate, cu formația gălățeană la conducere. În sfertul trei s-au impus cu scorul 18-13, iar ultimul parțial a fost adjudecat cu 22-14.

Cel mai bun marcator al meciului a fost Dorde Dzeletovic cu 22 de puncte. Pentru CSM Phoenix CSU au mai marcat: Miller 15p, Perovic 14p, Dordevic 11p, Dorris 11p, Dukity 7p. Au mai jucat: Radu Voinescu, Mihai Grecu, David Stan, George Vlad și Vlad Corpodean.

CSM Phoenix CSU este pe locul 10 în clasamentul la zi din Grupa Galbenă cu 3/4 la general. Pentru formația gălățeană urmează meciul de pe terenul celor de la Dinamo București, 24 martie.