Victorie clară pentru United în deschiderea grupelor semifinale din Liga I

147

Vicecampionii de la United au deschis grupele semifinale din Liga I cu o victorie. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 5-2, în jocul disputat la Odorheiu Secuiesc, cu FK, în prima etapă din Grupa semifinală B

Formația gălățeană a intrat în avantaj, scor 1-0, la pauză. Golul primei reprize a fost marcat de Andrei Crăciun, în minutul 16. Din prima parte se remarcă și șansa mare de gol irosită de Daniel Araujo. Gălățenii s-au desprins la 2-0, la trei minute de la reluarea jocului, gol marcat de Andrian Lașcu.

După ce Daniel Araujo a ratat desprinderea la 3-0 gazdele au animat meciul și s-au apropiat la 2-1, prin intermediul golului marcat de Csoma Alpar, minutul 26. Harghitenii au fost aproape de 2-2, Wellington a respins salvat, imediat vicecampionii au marcat pentru 3-1 prin Daniel Araujo, același Araujo a desprins decisiv formația gălățeană cu golul de 4-1. Aproape de finalul jocului gazdele au redus din diferență, Barna Szecsi a marcat pentru 4-2, iar sorul final a fost stabilit de Andrei Crăciun.

United conduce Grupa semifinală B cu 6 puncte, iar sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 18.45, va juca pe teren propriu cu Autobergamo Deva, meci ce poate fi decisiv pentru calificarea în finala campionatului.