Victorie de trei puncte, cu emoții, pentru CSM Arcada

168

Echipa masculină de volei CSM Arcada a debutat cu o victorie de trei puncte în play-off-ul Diviziei A1. Formația gălățeană, locul trei după faza I a campionatului, s-a impus cu socrul 3-1, cu destul emoții, în jocul de pe teren propriu, cu cei de la CSM București, locul 4 la finalul sezonului regulat.

CSM Arcada a câștigat primul set cu scorul 25-17 (7-8, 16-12, 21-16). Gruparea bucureșteană a egalat situația după setul doi câștigat cu scorul 25-23 (8-6, 16-12, 21-16). În al treilea parțial CSM Arcada s-a impus cu scorul 26-24.

Gălățenii au avut de tras în a-și adjudecat secvența. CSM Arcada a condus 8-7, oaspeții preluat conducerea 16-14, 21-16 și 23-17. În finalul celui de al treilea parțial gălățenii au salvat o minge de set, la 23-24, Kullo a egalat la 24, iar Bissette a închis setul cu un as.

Setul patru, ultimul al jocului, a fost câștigat de CSM Arcada cu același scor 26-24. Bucureștiul a condus cu 8-7, formația gălățeană a revenit și a preluat conducerea la 16-11 și 21-19. Finalul setului s-a jucat pe contre CSM Arcada a avut prima minge de meci la 24-23, irosită, oaspeții au egalat al 24, dar CSM Arcada s-a impus 26-24.

Cu cele trei puncte din jocul de vineri CSM Arcada preia conducerea, intermediară, în grupa 1-6 din Divizia A1. Formația gălățeană are 49 de puncte, două puncte mai mult decât VM Zalău, echipă ca va juca sâmbătă, pe teren propriu, cu Steaua. În celălalt meci din grupă SCM Craiova, locul doi la finalul fazei I, va juca cu Dinamo.

Miercuri, 27 martie, CSM Arcada va juca pe terenul celor de la Dinamo București, în etapa a II-a din play-off, iar la finalul săptămânii viitoare, 30 martie, gălățenii au meci pe teren propriu cu cei de la VM Zalău.