CSM Arcada trece pe primul loc după victoria de 3 puncte de la Craiova

180

Echipa masculină de volei CSM Arcada a câștigat toate punctele în derby-ul play-off-ului Diviziei A1 masculine de volei. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-1 în jocul de la Craiova, cu SCM, echipă ce ocupa primul loc înaintea etapei.

Formația pregătită de Sergiu Stancu a câștigat primul set cu scorul 25-21, gazdele au egalat după ce s-au impus în setul doi cu același scor 25-21. În al treilea parțial formația gălățeană s-a impus mai clar, scor 25-19, iar meciul a fost închis după victoria din setul patru, câștigat cu scorul 25-21.

Cu 19 puncte realizate Ivan Raic a fost cel mai bun jucător de la CSM Arcada. Pentru formația gălățeană au mai punctat: Julian Bissette 18p, Paul Sanderson 11p, Ivan Borovnjak 9p, Milos Terzic 7p, Alexandar Kullo 2p, Vlad Cuciureanu, Ivan Mihalj – cîte două puncte.

CSM Arcada preia conducere în play-off-ul Diviziei A1 cu 56 de puncte, un punct în plus față de echipa de pe locul doi SCM Craiova, trei puncte mai mult decât echipa de pe locul trei VM Zalău.

Pentru CSM Arcada urmează meciul de pe teren propriu, 10 aprilie, ora 18.00, cu Steaua București, locul 6 cu 29 de puncte.