CSM Arcada a luat un punct în derby-ul de titlu de la Zalău

166

Echipa masculină de volei CSM Arcada a câștigat un punct în derby-ul de titlu de la Zalău cu cei de la Volei Municipal. Formația gălățeană a cedat cu scorul 2-3 meciul disputat joi la Zalău în etapa a VIII-a, (din zece), din grupa 1-6 a primei ligi.

Gazdele au câștigat primul set cu 25-19, formația pregătită de Sergiu Stancu a revenit și a preluat conducerea, 2-1, după ce a câștigat al doilea parțial cu 25-22 și 25-18. Setul patru a fost cedat categoric de formația gălățeană categoric, scor 25-13, iar meciul și-a decis câștigătoarea în tie-break.

În decisiv formația gălățeană a condus prima, 8-6, 12-9. Formația gălățeană a beneficiat chiar de o minge de două puncte, (14-13), dar ratată, gazdele au beneficiat și ele de o primă minge de meci, (14-15), salvată de gălățeni, iar meciul a fost închis de formația zălăuană cu sorul 17-15.

Cu două etape înainte de finalul campionatului CSM Arcada are un avans de două puncte în fruntea clasamentului Diviziei A1. Gălățenii conduc grupa locurilor 1-6 cu 65 de puncte urmați de VM Zalău, 63 de puncte și SCM Craiova 61 de puncte.

Până la finalul sezonului CSM Arcada va mai juca cu SCM Craiova, miercuri, 1 mai, la Sala Sporturilor Dunărea, și la București, cu Steaua, 4 mai.