CSM Galați a câștigat sezonul regulat din CN după victoria de la Miercurea Ciuc

732

Hocheiștii de la CSM Galați au câștigat meciul disputat vineri la Miercurea Ciuc, cu formația locală Sport Club, victorie care le asigură gălățenilor primul loc la finalul sezonului regulat. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 4-3, după un meci cu mai multe momente de egalitate și răsturnări de scor.

După două reprize încheiate la egalitate, scor 1-1 și 2-2, formația gălățeană și-a adjudecat victoria în repriza a treia câștigată cu scorul 1-0. Harghitenii au deschis scorul, prin Becze, minutul 4, CSM Galați a stabilit scorul după 20 de minute prin golul marcat de Baskov, minutul 19.07.

La 47 de secunde de la reluarea jocului în repriza a doua CSM Galați a preluat conducerea, gol marcat de Zabludovscky, avantaj dublat de golul marcat de Igor Fefelov, minutul 25.58, în situație de inferioritate numerică. Ciucanii au revenit la 3-2, gol marcat de Biro Tamas, minutul 27.43, iar cu 16 secunde înainte de finalul reprizei a doua au egalat la 3, gol marcat de Valchar. În ultima treime au marcat doar gălățenii, prin Yemelyanenko, la 44 secunde de joc de la reluarea meciului.

Pentru CSM Galați urmează meciul de duminică din play-off, cu ACSH Gheorgheni. Jocul cu formația din Miercurea Ciuc, de la Galați, nu se va mai disputa.