CSM Phoenix CSU a cedat la o posesie jocul de la Voluntari

60

Echipa masculină de baschet CSM Phoenix CSU a încheiat jocurile din Grupa Galbenă LNBM cu o înfrângere la limită, pe terenul celor de la CSO Voluntari. La finalul jocului scorul a fost 69-66 pentru formația gazdă.

După un prim sfert încheiat la egalitate, scor 16-16, formația gălățeană a câștigat următoarele două sferturi, 18-15 și 14-12, dar a cedat ultima secvență cu scorul 18-26. Formația gălățeană putea trimite meciul în prelungiri în chiar ultima secundă a jocului, dar George Vlad a ratat aruncarea de trei puncte din închiderea meciului.

Dorde Dzeletovic a fost cel mai bun marcator de la CSM Phoenix CSU cu 20 de puncte, ceilalți marcatori ai formației gălățene au fost: Vladimir Dordevic 14p, Vlad Corpodean 7p, George Vlad, Nebojsa Dukity câte 6 puncte, Radu Voinescu 5p, Mark Dorris 4p.

Cu 4/6 la general formația gălățeană a încheiat Grupa Galbenă din LNBM pe locul patru devasând două echipe ce au jucat în prima parte a campionatului în grupa a II-a valorică, CSM Mediaș și Athletic Constanța.