CSM Phoenix CSU s-a impus greu cu CSM Focșani

64

Echipa masculină de baschet CSM Phoenix CSU a câștigat primul meci din turul inaugural al play-off-ului pentru stabilirea locurilor 9-16. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 77-72 în jocul cu cei de la CSM Focșani.

Formația gălățeană a câștigat primul sfert cu scorul 26-15 și părea că va fi un meci la discreția formației gălățene. Nu a fost așa, au urmat trei sferturi echilibrate în care cele două echipe s-au luptat de la egal, dar cu formația gălățeană având inițiativa. În sfertul secund s-a impus CSM Focșani cu scorul 20-18, la reluare, în al treilea parțial a fost câștigat de oaspeți cu scorul 24-19, iar gălățenii s-au impus, la limită, în ultimul sfert, scor 14-13.

Cel mai bun marcator al jocului a fost Dukity cu 14 puncte. Celelalte puncte ale gălățenilor au fost realizate de: Dzeletovic 13p, Dordevic și Perovic câte 11p, Miller 5p, Corpodean și Stan câte patru puncte.

Joi, 2 mai, de la ora 15.00, la Focșani, este programat meciul doi al seriei. În play-off-ul pentru stabilirea locurilor 9-16 se joacă după sistemul două victorii din trei jocuri, echipa care câștigă două jocuri obține calificarea în faza următoare a play-off-ului locurilor 9-16.