Gloria Ivești și-a consolidat locul pe podium după victoria, pe final, de la Braniștea

258

Etapa a XVIII-a din primul eșalon județean a programat derby-ul mic al campionatului, între Gloria Ivești, locul trei, și Unirea Braniștea, locul patru, meci în care s-a jucat ultima treaptă a podiumului Ligii a IV-a.

Medaliata cu bronz de sezonul trecut, Gloria Ivești, s-a impus, pe final, în jocul de la Braniștea, scor 2-0, după ce la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, scor 0-0.

Gloria a marcat cele două goluri în ultimele șase minute de joc. George Iordache a deschis scorul în minutul 84, iar Cucu Spiru a stabilit scorul final în minutul 89.

Cu victoria de la Braniștea formația din Ivești și-a acontat locul trei în primul eșalon județean. Cu opt etape înainte de finalul sezonului Gloria are un avans de 13 puncte față de echipa de pe locul patru, Unirea Braniștea.

Pentru Gloria urmează jocul de pe teren propriu cu Quantum Club Galați, în timp ce Unirea Braniștea se va deplasa la Cudalbi pentru jocul cu nou promovata Voința.