Mărcuș și Fefelov, despre semifinala cu Gheorgheniul

554

Hocheiștii de la CSM Galați conduc cu scorul 2-0 la general ACSH Gheorgheni în semifinala Campionatului Național. Joi, de la ora 18.30, și vineri, de la aceeași oră, dacă va fi cazul, gălățenii vor juca meciul trei al seriei. Pentru a obține calificarea în finală formația gălățeană trebuie să câștige unul din cele două meciuri din Harghita.

Atacantul Marius Mărcuș și-a exprimat dorința ca semifinala să fie încheiată după meciurile de la Gheorgheni: ”Am avut un meci muncit, am început destul de rău, dar s-a terminat bine pentru noi într-un final. După cum am jucat în primele două meciuri, sperăm să închidem semifinala joi, la Gheorgheni. I-am bătut mereu, am pierdut o singură dată cu ei, la Gheorgheni, după ce noi am condus. Acolo va fi mult mai greu, au publicul de partea lor, or să fie două meciuri frumoase, dar noi sperăm numai unul”, a spus Mărcuș.

Cel mai bun marcator din sezonul regulat, Igor Fefelov, consideră că formația gălățeană are forța necesară să închidă semifinala în meciurile de la Gheorgheni.

”Am început mai greu al doilea meci, nu știu de ce, poate că nu am fost destul de concentrați, dar am revenit în repriza a doua, ne-am făcut treaba și am învins. La prima pauza antrenorul ne-a spus câteva cuvinte despre meciul nostru, noi am revenit și am câștigat. Vrem să închidem semifinala în trei meciuri pentru că avem forță, nu am avut prea multe meciuri în sezonul regulat, și cred că putem”, a spus Igor Fefelov.