Quantum Club a marcat de cinci ori în a 11-a victorie stagională

149

Gruparea gălățeană de Liga a IV-a Quantum Club Galați și-a asigurat cea de a 11-a victorie stagională în etapa a 21-a din primul eșalon județean. Formația lui Iulian Oprea s-a impus cu scorul 5-0, în deplasare, pe terenul celor de la Viitorul Costache Negri.

Scorul a fost deschis rapid de Quantum, minutul 8, prin Daniel Roșca. Soarta jocului a fost decisă de tripla lui Petrică Stase. Prima dată Stase a marcat în minutul 13, 2-0 a fost și scorul după 45 de minute, apoi, la trei minute de la reluare Petrică Stase a desprins Quantum la 3-0, iar după o oră și un pic de joc Stase a reușit tripla și a urcat scorul la 4-0. Tabela a fost ”închisă” de golul reușit de Adrian Huhulea în minutul 77.

După 21 de etape din primul eșalon județean Quantum Club Galați este pe locul 5 în clasamentul la zi cu 34 de puncte. Formația gălățeană este la doar un punct ”careul de ași”, locul 4 este ocupat de Unirea Braniștea cu 35 de puncte, iar programul până la finalul sezonului, meciuri cu Agrostar Tulucești, Juventus Toflea, îndreptățește formația gălățeană să spre o clasare în primele patru la finalul sezonului.

În etapa a 22-a gălățenii au un prim test pentru locul patru, pe stadionul Siderurgistul, cu cei de la Victoria Tecuci, locul 8.