United – a patra oară în finala Ligii I!

160

Vicecampionii de la United au obținut a treia calificare consecutivă, a patra din istorie, în finala Ligii I. Formația gălățeană a învins cu scorul 6-2 FK Odorheiu Secuiesc în penultimul meci din grupa semifinală.

Formația gălățeană a intrat în avantaj, scor 3-2, la pauză. Burdujel a deschis scorul, în minutul doi, harghitenii au egalat, minutul 5, Manya Szabolcs. United s-a desprins la 2-1, gol marcat de Octavian Cireș, minutul 7, FK Odorheiu Secuiesc a revenit și a egalat la doi prin Tifan, minutul 7. La pauză United a intrat în avantaj, scor 3-2, gol marcat de Lașcu în minutul 9.

După pauză Octavian Cireș a marcat pentru 4-2, minutul 25, Daniel Araujo a mărit avansul gălățenilor la 5-2, minutul 34, iar Andrian Lașcu a stabilit sorul final, 6-2 United. În partea secundă formația gălățeană a irosit două ocazii de a marca, din lovitură de la zece metri, ratate de Araujo și Lașcu.

Indiferent de rezultatele din ultimele două meciuri rămase de disputat, Deva joacă joi la Odorhei, iar United pe 4 mai la Deva, formația gălățeană a obținut calificarea în finala Ligii I de futsal. United conduce grupa semifinală B cu 12 puncte, Deva este pe doi cu 4 puncte, iar FK Odorheiu Secuiesc este ultima fără puncte.