Vlad Corpodean, despre victoria cu Constanța: ”Am intrat ușor relaxați în meci”

45

Echipa de baschet CSM Phoenix CSU a încheiat jocurile de pe teren propriu din Grupa Galbenă cu o victorie. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 81-74 în meciul cu Athletic Constanța, după ce au revenit de la -13 la pauza mare.

Despre evoluția echipei din prima repriză, încheiată cu un deficit de 13 puncte, căpitanul formației gălățene, Vlad Corpodean a spus: ”Din păcate am intrat ușor relaxați în prima repriză, nu e așteptam la o replică așa de dârză din partea lor. Am câștigat lejer acolo și faptul că ei nu acumulare vreo victorie, încă, în Grupa Galbenă, au făcut ca noi să intrăm relaxați. Apoi a trebui să luptăm mult să revenim în joc și să câștigăm”.

Jocul cu formația din Constanța a fost încheiat de formația gălățeană cu 20% procentajul de la libere. Despre acest aspect Corpodean a spus: ”Am ratat mult de la trei puncte, cum am mai spus am intrat relaxați, în a doua repriză a trebuit să depunem efort mare în apărare pentru a reveni și atunci când depui efort mare piciorele și claritatea nu mai sunt așa de bune pentru o aruncare de finețe cum este cea de trei puncte”.