CSM Arcada a ratat Cupa!

138

Proaspăta campioană a României, echipa masculină de volei CSM Arcada Galați a irosit șansa de a câștiga Cupa României. Finala competiției KO a fost cedată de formația gălățeană cu scorul 1-3, deși gălățenii au condus cu 1-0, iar în final au salvat două mingi de meci.

CSM Arcada a câștigat primul set după prelungiri, scor 28-26. După un început de meci echilibrat, 4-4, 7-7, gălățenii s-au desprins pe final și au condus 21-17, 23-22. În finalul parțialului formația gălățeană a irosit trei mingi de set, iar căpitanul Ivan Raic a închis setul cu un atac cu bloc-aut din extremă.

Dinamo a revenit în joc după setul doi, parțial controlat de formația bucureșteană în cea mai mare parte și câștigat cu scorul 25-20. (16-12, 21-16). Și în setul trei s-au impus bucureștenii, scor 25-18 (8-5, 16-9, 21-14) și a trecut în avantaj, scor 2-1.

Setul patru s-a jucat sub semnul echilibrului, CSM Arcada a condus cu 8-7, Dinamo a preluat conducerea la 16-14 și 19-21. Formația gălățeană s-a apropiat la doar un puncte de Dinamo, scor 21-22, însă imediat Bissete a irosit șansa egalării cu un atac mult afară din centru. Dinamo a beneficiat de trei mingi de trofeu în final, gălățenii au salvat de două dintre ele, dar căpitanul Raic, cu un serviciu direct afară și portughezul dinamovist Maia au dus trofeul către formația bucureșteană.