CSM Phoenix CSU a învins Mediașul în play-off-ul LNBM

60

Echipa de baschet CSM Phoenix CSU Galați a luat o opțiune pentru accederea în finala pentru stabilirea locurilor 9-10 la finalul LNBM. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 66-61 în jocul de pe teren propriu cu CSM Mediaș.

După un prim sfert câștigat cu scorul 13-10, formația gălățeană a intrat în avantaj de șase puncte la pauza mare, după ce a câștigat al doilea parțial cu scorul 16-13. Sfertul trei a fost adjudecat de gazde cu scorul 24-17, în timp ce oaspeții au reveni în a patra secvență câștigată cu scorul 21-13.

Marko Perovic a fost cel mai bun marcator al formației gălățene cu 15 puncte, Mark Dorris a marcat 9 puncte, Vladimir Dordevic, Vlad Corpodean și Phillip Miller au reușit câte 8 puncte, Nebojsa Dulity 7 puncte, Dorde Dzeletovic 5 puncte, David Stan 4 puncte și George Vlad 2 puncte.

Luni, 13 mai, la Mediaș, este programat meciul doi al seriei, iar dacă va fi cazul se va juca și meciul trei, decisiv, la Galați. Învingătoarea dintre CSM Phoenix CSU și CSM Mediaș va juca în finala pentru stabilirea locurilor 9-10 cu învingătoarea dintre CSO Voluntari și CSM Târgu Mureș, ilfovenii conduc seria cu 1-0 după primul meci.