CSU ”Dunărea de Jos” și Gloria Ivești, aproape de finala Cupei

400

Miercuri, în faza județeană a Cupei României, s-au disputat meciurile din semifinale. La Galați, pe stadionul ”Siderurgistul”, deținătoarea trofeului, CSU ”Dunărea de Jos”, a făcut un prim pas spre finală, după victoria, scor 5-0, cu cei de la Victoria Tecuci, cu 1-0 scorul după primele 45 de minute. Marcatorii jocului au fost: Mohorîță, Grigoraș, Perju, Țuiu, Frunză.

În cealaltă semifinală revelația actualei ediții a Cupei, Mălina Smârdan, a pierdut cu scorul 1-3, la pauză 1-3, jocul de pe teren propriu cu Gloria Ivești, medaliata cu bronz a sezonului din Liga a IV-a. Pentru viceliderul Ligii a V-a golul a fost marcat de Vasile Tănase.

Manșa retur din semifinale este programată să se dispute peste o săptămână, 5 iunie, începând cu ora 17.30, pe stadionul ”Municipal” din Tecuci, și stadionul ”Nicu Nour” din Ivești.