Oțelul și Sporting Liești au remizat în derby-ul județean din Liga a III-a

138

Pe lângă derby-ul CSU ”Dunărea de Jos”-Zimbrul Slobozia Conachi din primul eșalon județean, la finalul săptămânii trecute s-a mai disputat un derby județean, cel din Liga a III-a, dintre SC Oțelul și Sporting Liești.

La fel ca în duelul din Liga a IV-a și meciul din al treilea eșalon s-a încheiat nedecis, scor 1-1. Oțelul a deschis scorul în minutul 41, prin Ionuț Chiriac, în timp ce oaspeții au egalat în minutul 52 prin Alexandru Stan.

Cu două etape înainte de finalul campionatului Ligii a III-a SC Oțelul este pe locul trei cu 50 de puncte, în timp ce Sporting Liești este pe nouă cu 34 de puncte.

În etapa a 29-a, penultima, SC Oțelul va juca pe teren propriu cu CSM Râmnicu Sărat, iar Sporting Liești va primi replica celor de la Știința Miroslava. Cele două jocuri se vor disputa sâmbătă, 18 mai, începând cu ora 18.00.