S-a stabilit careul de ași din Cupă. O echipă de Liga a V-a merge în semifinale!

1051

În faza județeană a Cupei României s-au disputat miercuri meciurile din faza sferturilor de finală. Capul de afiș al etapei de Cupă a fost jocul dintre Zimbrul Slobozia Conachi și CSU ”Dunărea de Jos”. ”Finala din sferturi” a fost câștigată de formația universitară cu scorul 3-1.

La Tecuci, pe stadionul Municipal, formația locală Victoria, echipă nou promovată în primul eșalon județean, a trecut de Unirea Braniștea, ocupanta locului 4, cu scorul 2-1, după ce formația din Braniștea a condus cu 1-0.

O altă surpriză a etapei de Cupă s-a înregistrat la Smârdan. Gruparea de Liga a V-a, Mălina Smârdan, a obținut calificarea în semifinalele competiției KO după ce a învins, scor 4-2, (1-1), Voința Cudalbi, echipă ce activează în Liga a IV-a. În celălalt meci din sferturi, deja medaliata cu bronz din Liga a IV-a Gloria Ivești a obținut calificarea în semifinale după ce a învins Avântul Valea Mărului după prelungiri, scor 4-2, cu 2-2 socrul după 90 de minute.

În semifinale CSU ”Dunărea de Jos” va juca cu cei de la Victoria Tecuci, iar Mălina Smârdan cu Gloria Ivești. Semifinalele sunt programate să se dispute la 29 mai, turul, și 5 iunie returul.