Unirea Braniștea s-a impus la Independența într-un meci cu încărcătură emoțională

283

Meciul dintre Victoria Independența și Unirea Braniștea, din etapa a 23-a din primul eșalon județean s-a desfășurat în condiții emoționale deosebite. În săptămâna premergătoare jocului unul dintre foștul jucător de la Victoria Independența, Costel Timofte ”Gimi”, a decedat pe terenul de joc, în Germania.

Încărcătura emoțională a fost dublată de accidentarea suferită în meciul de juniori, Liga a IV-a U19, de Dănuț Stoian. Tânărul sportiv ce activează pentru Victoria Independența a fost transportat de urgență la spital în urma unui contact cu portarul advers, detalii aici.

În aceste condiții emoționale Unirea Braniștea s-a impus cu scorul 3-0, cu 2-0 scorul pauzei. Iulian Aldea a deschis scorul după 14 minute de joc, Nelu Sîrbu a dublat avantajul în minutul 28, iar Iulian Aldea a făcut dubla, în minutul 80. După 23 de etape din primul eșalon județean Unirea Braniștea este pe locul patru cu 41 de puncte, în timp ce Victoria Independența este pe locul opt cu 31 de puncte. În etapa a 24-a Unirea Braniștea are programat meci pe teren propriu cu Juventus Toflea, în timp ce Victoria Independența va juca la Galați, stadionul Siderurgistul, cu cei de la Quantum Club Galați.