Vălmărenii părăsesc Cupa învinși, după prelungiri, de Gloria Ivești

207

Campioana Ligii a V-a, Avântul Valea Mărului, și-a măsurat forțele cu medaliata cu bronz a sezonului în meciul din sferturile de finală ale Cupei României. Jocul dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria formației din Ivești, dar după prelungiri. La finalul celor 90 de minute stabilite inițial scorul era egal 2-2.

Avântul Valea Mărului a deschis scorul și au condus cu 2-1, ambele goluri marcate de veteranul Romeo Buteseacă. Formația din Ivești a marcat în prelungiri pentru 3-2, iar pe final, în ultima secundă, au marcat pentru 4-2. ”La scorul 2-1 am avut patru ocazii clare de a marca. Bălan, cu poarta goală, din zonă centrală, a dat peste poartă, Gârleanu a scăpat singur cu portarul advers de două ori, dar nu a reușit să marcheze, Mitrofan a dar peste poartă, de pe bara a doua, după o centrare de pe partea dreaptă pe direcția noastră de atac. Au mai fost și alte ocazii, nu la fel de clar, dar felicit echipa adversă pentru victorie și le doresc succes în continuare”, ne-a spus antrenorul de la Valea Mărului Gheorghiță (Dan) Popa.

Gloria Ivești, echipă ce și-a acontat medaliile de bronz în Liga a IV-a cu patru etape înainte de finalul sezonului, va juca în semifinalele Cupei tot cu o echipă de Liga a V-a, Mălina Smârdan.