CSU ”Dunărea de Jos” și Sporting Liești se întâlnesc în primul tur al Cupei

303

Federația Română de Fotbal a anunțat programul după care se vor disputa meciurile din primul tur național din Cupa României. Turul inaugural al Cupei României-faza națională programează un derby județean între CSU ”Dunărea de Jos”, câștigătoarea fazei județene a Cupei și Sporting Liești, echipă ce a activat sezonul trecut în Liga a III-a.

Meciul este programat să se dispute miercuri, 31 iulie, cu începere de la ora 17.30, cu studenții gazde. Cele două formații gălățene, ce vor juca în Liga a III-a din acest sezon, s-au întâlnit și sezonul trecut în Cupă, dar în turul secund, tot pe terenul studenților, iar formația din Liești s-a impus cu scorul 3-1. În caz de egalitate după 90 de minute, se vor disputa prelungiri iar, dacă egalitatea va persista, pentru a se decide învingătoarea, se va trece la executarea loviturilor de departajare.

În turul doi național din Cupa României va intra și cealaltă echipă gălățeană din Liga a III-a, SC Oțelul. Cel mai probabil învingătoarea dintre CSU ”Dunărea de Jos” – Sporting Liești va juca cu Oțelul în turul doi al Cupei. Turul secund din Cupă se va disputa miercuri, 14 august.