Cătălin Savu, despre eliminarea din Cupă: ”Este impactul implementării juniorilor în echipă”

282

CSU Dunărea de Jos s-am oprit în turul doi național din Cupei României, după înfrângerea la limită, scor 1-2, cu cei de la CSM Focșani. La finalul jocului antrenorul studenților, Cătălin Savu, a declarat că una dintre cauzele înfrângerii este implementarea în echipă a jucătorilor sub 21 de ani.

”Exact cum am zis după primul meci de Cupă, cel cu Lieștiul, detalii aici, să nu ne îmbătăm cu apă rece. Va veni impactul implementării juniorilor în echipă, încă avem probleme, dar s-a văzut timorarea lor în prima repriză. Am început crispat, am făcut pasul înapoi inexplicabil, dar cu toate astea acești jucători ne-au arătat în repriza a doua că ne putem baza pe ei, că au valoare, le trebuie doar încredere.

În prima repriză Izvoranu a venit după o accidentare și s-a cunoscut, unul dintre juniori a venit direct din concediu, l-am adus de pe plajă și l-am băgat în teren, dar le-am zis jucătorilor mei, luptăm cu fiecare echipă de la egal la egal. Lupta noastră nu va fi cu CSM Focșani, Foresta sau Bucovina Rădăuți, lupta noastră în primul an va fi pentru supraviețuire”, a spus Cătăln Savu.