CSU Dunărea de Jos a făcut tripla. Studenții au câștigat și Supercupa

360
CSU ”Dunărea de Jos” - câștigătoarea fazei județene a Cupei României

CSU Dunărea de Jos, campioana și câștigătoarea fazei județene a Cupei României a câștigat și al treilea trofeu județean aferent sezonului trecut. După ce s-a impus în Liga a IV-a și a câștigat și Cupa, formația studențească a făcut tripla, după ce a câștigat și Supercupa.

Meciul în care s-a jucat Supercupa s-a disputat la Tulucești între studenți și eterna rivală din cele două ediții de Liga a IV-a Zimbrul Slobozia Conachi, vicecampioana ultimelor două ediții din primul eșalon județean, deținătoarea trofeului.

Echipa pregătită de Cătălin Savu s-a impus cu scorul 5-2, după ce la pauză cele două echipe au intrat la egalitate 1-1. Pentru CSU Dunărea de Jos au marcat Mațoianu, o triplă, și Grigroaș, o dublă, în timp ce Zimbrul Slobozia Conachi a marcat prin Tudosă și Spânache (Boboc).

CSU Dunărea de Jos a început meciul cu echipa: Enache – Iacob, Moise, Manea, Bădilaș – Mohorță, Chirac, Ignat, Vârlan, Perju. Au mai jucat: Grigoraș, Țuiu, Lovin și Morogan intrat în minutul 60 în locul accidentatului Moise.

Pentru Zimbrul Slobozia Conachi au jucat: Măstăcan – Radu, Antofe, Scutaru, Frunză – Năpîrlică, Postelnicu, Căldăraru, Tudosă – Spânache, I. Cristian. Au mai jucat: State, C. Matei, Drăgan.